X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Uszczelnianie okien

Uszczelnianie okien
Opracowanie: DocHotshot
Źródło: http://www.flickr.com/photos/dochotshot/846915186/
Hermetyczność okien to bardzo istotna kwestia. Przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym wpływa na temperaturę panująca w naszym domu a co za tym idzie także na rachunek za jego ogrzewanie. Prawidłowo wykonane uszczelnienie stanowi osłonę dla naszego domu nie tylko przed zimnym powietrzem, ale także trwałą barierę dla wody deszczowej. Jego zadaniem jest też odpowiednia izolacja akustyczna.

Uszczelnianie okien przeprowadza się na kilka sposobów, w zależności od tego jaki element okna jest nieszczelny. Najczęstszym powodem nieszczelności okien są nieprawidłowe dociski futryn lub szczeliny na szybach.

Szczelność szyb
Przez długie lata okna uszczelniano kitem. Te gęste masy plastyczne posiadały dodatkową zaletę jaką była znaczna odporność na działanie środowiska w którym zostały użyte. Kity produkowano z tanich składników, a wykonywane za ich pomocą uszczelnienia były niskiej jakości. Typowy kit okienny był mieszaniną pokosu i kredy. W przypadku ram metalowych kit wzbogacano o dodatek minii ołowianej.

Dziś najpopularniejszym środkiem służącym do uszczelniania okien jest silikon. Dzięki jego zastosowaniu uzyskujemy połączenie wyższej jakości, a także zakres jego zastosowania jest szeroki. Do rozprowadzenia silikonu wymagany jest specjalny pistolet (do sprawdzenia na tej stronie) umożliwiający jego wystrzykiwanie. Pojemnik silikonu wyposażony jest w dozownik w kształcie lejka. Po zmontowaniu dozownika z puszką silikonu całość wkładamy do automatu. Sylikon rozprowadzamy cienką warstwą delikatnie wzdłuż łączenia, dociskając końcówkę lejka do styków szyby z futryną. Silikon wysycha po około 20 minutach. Na rynku dostępnych jest wiele odmian silikonu. Do drewnianych okien najlepiej wybrać bezbarwny lub biały.

Uszczelnianie okien
Opracowanie: -Renegade-
Źródło: http://www.flickr.com/photos/_renegade_/4206611212/
Uszczelnianie futryn
W przypadku uszczelniania futryn okna - poprzednia strona - należy zaopatrzyć się w uszczelki. Przed przystąpieniem do uszczelniania należy odpowiednio przygotować ramy okien. Zabrudzone powierzchnie należy oczyścić z kurzu i brudu. W przypadku odnawiania starych okien należy papierem ściernym, bądź szlifierką zetrzeć stare warstwy farb i nierówności. Po nałożeniu nowej warstwy farby olejnej możemy przystąpić do uszczelniania. Futrynę oklejamy pojedyńczym paskiem uszczelki na łączeniu okna (dobre uszczelki posiadają jednostronny pasek przylepny). Każda uszczelka wyposażona jest w schemat wykonania, w związku z czym montaż nie powinien nastręczać trudności.Uszczelki możemy zakupić w sklepie na metry lub w paczkach. Na rynku dostępne są cztery rodzaje uszczelek: silikonowe, gąbkowe, gumowe i piankowe. Najlepsze właściwości termoizolacyjne charakteryzują uszczelki silikonowe. Natomiast uszczelki gumowo – silikonowe posiadają najdłuższy czas użytkowania. Wybór uszczelki to jednak nie tylko surowiec z jakiego zostały wykonane, ale także odpowiedni kształt. Profil uszczelki powinien umożliwiać jej idealne wpasowanie się w uszczelnianą szczelinę. Odpowiedni profil powinien posiadać na całej swojej długości wypust z silikonu. Przy zamykaniu okna wpust zostaje dociśnięty do futryny i sprasowany dzięki czemu bardzo dokładnie uszczelnia szpary.
Opracowanie: Martyna Wojna
17-09-25 22:34:02