X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Dom pełen światła

Oprawy ledowe z kolekcji STEPS i CRISTAL
w aranżacji nad blatem i przy podłodze
Opracowanie: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
Tradycyjna lampa umieszczona w centrum sufitu odchodzi już do lamusa. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii oświetleniowych oraz nowym rozwiązaniom materiałowo - konstrukcyjnym projektanci zyskali możliwość budowania architektury wnętrza światłem. Dodatkowo, wykorzystując przyjazną środowisku technologię LED, mogą godzić naturalną, ludzką potrzebę przebywania w dobrze doświetlonych pomieszczeniach z ogólnoświatowym trendem oszczędzania energii, nie rezygnując z wyszukanych pomysłów aranżacyjnych.

Choć technologia LED dostępna jest już od 10 lat dopiero od niedawna zaczęto wykorzystywać ją w architekturze wnętrz. Wcześniej oświetlenie spełniało jedynie funkcję użytkową, a o charakterze pomieszczeń decydowały: kolory, faktury i użyte materiały. Dopiero bardziej świadome wykorzystywanie światła przez architektów wnętrz dało początek aranżacyjnej rewolucji.
To właśnie światło jest elementem koniecznym dla dobrej ekspozycji wnętrz i znajdujących się w nich przedmiotów. Poprzez świetlne aranżacje można podkreślić walory przestrzeni, wzmocnić kolor czy skierować uwagę na konkretny przedmiot.

Dom urządzony światłem
Niecodzienna aranżacja świetlna salonu z użyciem opraw ledowych z kolekcji CRISTAL
Opracowanie: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
W dziedzinie oświetlenia co roku zachodzą istotne zmiany, jednak głównym trendem jest dążenie do tworzenia wydajnych i tanich w eksploatacji źródeł światła. Ponadto poszukuje się rozwiązań designerskich i funkcjonalnych, budujących określony charakter pomieszczenia, dopełniających jego przemyślany wystrój. Jako że w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na marnowanie energii i ograniczenia związane z kształtowaniem przestrzeni, nadszedł czas technologii LED.

Droga świetlna przy producent (zobacz schody drewniane jesion), punktowe światło skierowane na ważny element wystroju czy podświetlenie mebli to jedynie nieliczne sposoby na nowoczesną aranżację pomieszczeń przy pomocy oświetlenia. Takiego efektu nie osiągnie się przy użyciu tradycyjnych źródeł światła, dlatego technologia LED cieszy się coraz większą popularnością wśród projektantów wnętrz.

Świetlna droga utworzona z opraw ledowych z kolekcji LIVE
Opracowanie: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
W branży oświetleniowej diody LED coraz bardziej konkurują z żarówkami i lampami fluorescencyjnymi. Charakteryzują się one niespotykaną dotychczas wydajnością świetlną i bardzo dobrymi parametrami m.in. niskim poborem energii elektrycznej, długim czasem życia, małymi rozmiarami. Daje to możliwość wydłużonej eksploatacji przy niskim poborze energii – mówi Roman Ostrowski właściciel sklepu internetowego – W oprawach z diodami LED istnieje możliwość dowolnego kształtowania wiązki światła. Dzięki kreatywności projektantów, technologia ta stała się źródłem nowej generacji produktów (np. BRITOP kolekcje STEPS, LIVE, CRISTAL), coraz częściej wybieranych przez naszych klientów – dodaje.

Wyjątkowy efekt świetlny
Odpowiednio dobrane oprawy LED budują klimat pomieszczenia i wydobywają charakter podświetlanych elementów. Dają projektantom i inwestorom nieograniczone możliwości aranżacyjne. Przykładowo, niecodzienne rozmieszczenie oświetlenia ledowego w kuchni (nad blatem i przy dolnej krawędzi mebli) daje zupełnie wyjątkowy, nowoczesny efekt. Przy pomocy opraw ledowych można również optycznie wydzielić obszar roboczy kuchni od miejsca, w którym spożywa się posiłki. Ich instalacja na wysokości podłogi może spełniać także funkcję oświetlenia kierunkowego, ułatwiającego poruszanie się. Dodatkowo, takie rozmieszczenie pozwala zredukować użycie światła sufitowego o większej mocy.
Opracowanie: Jolanta Jamioł-Juszczak
20-11-09 16:20:53