X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku
Będąc w Malborku trudno nie trafić do zamku, którego początki budowy miały miejsce w trzynastym wieku. Cała historia tego obiektu jest długa i bardzo skomplikowana. W posiadanie zamku wchodzili wielcy mistrzowie Zakonu Krzyżackiego. Ten zakon rycerski przez wiele lat podbijał ziemie polskie oraz litewskie, chcąc utworzyć Prusy Zakonne.

Zamek w Malborku był również rezydencją królów Polski. Od 1961 roku obiekt jest siedzibą Muzeum Zamkowego, a w 1997 roku zostaje wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na przestrzeni tych kilku stuleci zamek był niszczony i odbudowywany, jednak zachował się do czasów obecnych.

Zamek w Malborku dziś to przede wszystkim wspaniała atrakcja turystyczna przyciągająca ogromne ilości ludzi. Gotyckie mury malborskiej warowni przekracza co roku blisko pół miliona turystów z całego świata. Taka wyprawa to najlepsza lekcja historii dla młodych pokoleń. Średniowieczny klimat udziela się wszystkim gdy tylko zobaczą zamek. Na każdego zwiedzającego czeka przewodnik, który oprowadzi nas po całym obiekcie i przybliży jego zawiłą historię. Po dwóch godzinach zostajemy sami w zamczysku i możemy na własna rękę zaglądać w jego ciekawe zakamarki.

Sezon letni obfituje w rożnego rodzaju imprezy plenerowe. Organizowane są tutaj koncerty muzyki dawnej czy pokazy walk rycerskich. W zamkowych wnętrzach napotkamy na wiele wystaw związanych między innymi z zabytkową bronią czy ciekawymi znaleziskami architektonicznymi. Natomiast wokół zamku znajdują się stoiska oferujące pamiątki z tego wyjątkowego miejsca. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz tradycyjnego zwiedzania można również uczestniczyć w widowisku "Światło i dźwięk" (codziennie po zmroku) oraz wybrać się na nocne podążanie ciemnymi korytarzami zamczyska.

Muzeum czynne jest w różnych godzinach w zależności od sezonu w jakim się tam udamy. W sezonie letnim (15.04. - 15.09.) wystawy są czynne od 9.00 do 19.00 , natomiast poza sezonem (01.04. - 14.04. oraz 16.09. - 30.09.) w godzinach od 10.00 do 17.00. Od 01.10 do 31.03. godziny otwarcia to: 10.00 – 15.00. Muzeum jest nieczynne w poniedziałki oraz w niektóre dni świąteczne. Jest takie jedno wyjątkowe miejsce, gdzie możemy poczuć klimat średniowiecznych czasów i jest to właśnie Zamek w Malborku.

Artykuł pochodzi z cyklu pisanego specjalnie dla p.t. Ciekawe Miejsca

Autor: Piotr Pokrzywa
18-11-17 07:14:03