X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

Wykładziny linoleum

Przykrycia podłóg dzieli się ze względu na rodzaj materiału z którego zostały wykonane. Wykładziny z tworzyw naturalnych są droższe od tych z tworzyw sztucznych. Nie oznacza to jednak, że naturalne jest niepowtarzalne i niezastąpione. Designerskie wnętrza są czyste, estetyczne, minimalistyczne, a jednocześnie oddają indywidualny charakter mieszkańców. Indywidualizm wyznaczany jest przez aranżację ścian, dekoracji i umeblowanie. Dopełnienie stanowi posadzka.

wykładziny   linoleum
Opracowanie: KOMFORT
Źródło: KOMFORT


To bardzo ważny element w aranżacji wnętrz. Podłoga powinna być idealnie dopasowana i łatwa do utrzymania w czystości. Najwięcej problemów przysparza wybór posadzki do kuchni, łazienki i przedpokoju. Odpowiednimi materiałami, oprócz płytki ceramiczne, są wykładziny elastyczne: PVC, linoleum i podłogi korkowe.

PVC to wykładzina składająca się z trzech warstw. Spód, wykonany z polichlorku winylu,ma funkcję izolacyjną, jest elastyczny, a jednocześnie nierozciągliwy. Kolejna warstwa – nośna, odpowiada za sztywności trwałość. Z warstwą dekoracyjna łączy się za pomocą drobnej siatki z włókna szklanego.

Linoleum to materiał wykładzinowy stosowany blisko100 lat. Spodnia warstwa to tkanina jutowa, zatopiona w elastycznej masie z mieszanki olejów, mączek pochodzenia roślinnego, klejów żywicznych i barwników. Warstwę zewnętrzną – dekoracyjną - pokrywa izolacyjna warstwa wosku. Współczesne linoleum wyróżnia trwałość i różnorodność wzorów. Możliwości aranżacji są niemal nieograniczone.

Jeśli decydujemy się na linoleum trzeba wiedzieć, że szerokość rolki powinna być co najmniej równa szerokości pomieszczenia. Sztukowanie domowym sposobem pozostaje widoczne i nieestetyczne.

wykładziny   linoleum
Opracowanie: KOMFORT
Źródło: KOMFORT


Jak ułożyć linoleum?
Najważniejsze jest przygotowanie podłoża. Powinno być idealnie równe i odpylone. Każda nierówność i szorstkość będzie widoczna po krótkim czasie użytkowania. Większość nierówności podłoża można skorygować przy pomocy wylewki samopoziomującej. Po wyschnięciu wylewki trzeba ją dokładnie wyszlifować szlifierką. Po odkurzeniu posadzki, trzeba ją zagruntować. Kiedy grunt wyschnie na całą powierzchnię nakładamy klej i rozkładamy linoleum na podłogę. Nierówne krawędzie przycina się nożykiem, a przy ścianie można przymocować listwy wykończeniowe.

Jeśli linoleum było sztukowane, miejsce łączenia maskuje się za pomocą profesjonalnej zgrzewarki, którą dysponują specjaliści.
Opracowanie: Agnieszka Bykowska
18-08-06 07:10:02