X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony

O co pytać przy zakupie okien?

okna
Opracowanie: OknoPlus
Zakup okien to poważny wydatek, zatem decyzja o ich wyborze nie może być pochopna. Dobre okna powinny cechować się bezawaryjnością przez wiele, wiele lat i dlatego też wybierając się do salonu sprzedaży warto przygotować zestaw pytań, które zadamy sprzedawcy.

Na takiej liście powinny znaleźć się pytania:
- o klasę profilu okna (dopuszczalną na rynku UE klasą jest klasa A);
- o grubość ścianek konstrukcyjnych oraz szerokość komór wewnętrznych - minimalna grubość ścianek to 2,8 mm, optymalna szerokość komór to natomiast 5 mm;
- jakie maksymalne wymiary skrzydła dopuszcza Aprobata Techniczna na dany profil;
- o ilość punktów ryglowania skrzydła do ramy oraz sposób rozmieszczenia zaczepów. W przypadku okien RU, dostępnych m.in. ofercie firmy OknoPlus, zaczepy powinny być rozmieszczone co minimum 80 cm po obwodzie (ma to bezpośredni wpływ na szczelność okien);
- o standardowe zabezpieczenia przeciwwyważeniowe (minimum stanowi 1 grzybek na skrzydło);
- o standardowe systemy rozszczelnienia i wentylacji;
- czy okucie posiada możliwość doposażenia (stopniowanie uchyłu, blokada obrotu klamki);
- czy parametry szyby zostaną wydrukowane na ramce dystansowej;
- czy w umowie kupna stolarki zostanie wpisane deklarowane wyposażenie okien.

Proponuję również zwrócić uwagę na jakość obróbki zgrzewanych naroży zwłaszcza w przypadku okien kolorowych, takich jak np. okna Cheyenne, Moranti, Montana dostępne w ofercie firmy OknoPlus. Decydując się na okna - zalecamy tą stronę - kolorowe, czyli dwustronnie oklejanych drewnopodobną folią renolitową warto zapytać także o barwę podkładu profilu (który, w zależności od proponowanego systemu profili, może być brązowy lub biały) oraz o wysokość dopłat do kolorów. Kwota dopłat uzależniona jest najczęściej od systemu profilu, z którego produkowane są okna. Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to powinniśmy zapytać jeszcze o wysokość dopłat do dodatkowego wyposażenia (specjalistyczne szyby, okucia przeciwwłamaniowe itd.).

Warto wiedzieć, że wielu producentów nagminnie stosuje oszczędności w doborze okuć. Aby uniknąć przykrych niespodzianek należy zatem sprawdzić, w którym miejscu zamontowane są zaczepy na tzw. „plecach”. Zdarza się, że okno od tej strony ryglowane jest tylko u samej góry, co powoduje występowanie przedmuchów. Innym często spotykanym problemem jest niekorzystny sposób kalkulacji okien nietypowych.
Odpowiedzi na powyższe pytania oraz uzyskane od sprzedawcy informacje powinny ułatwić decyzję o wyborze okien i upewnić nas, że zakupiony produkt spełni wszystkie nasze wymagania”
- mówi Izabela Tryba, dyrektor handlowy firmy OknoPlus.

Zamawiając okna, drzwi wejściowe warto pamiętać iż jest to element konstrukcyjny, wbudowywany w ściany. W dalszej kolejności wykonywana jest elewacja, malowane są ściany, wykańczane są podłogi itd. Jeśli wybór okaże się niewłaściwy to oznaczać to będzie konieczność przeprowadzenia gruntownych prac budowlanych. I dlatego decyzja o zmianie mebli czy telewizora może być spontaniczna, ale nie ta, która dotyczy stolarki.
Źródło: Gut PR
Opracowanie: H. Gehrke-Gut, A. Szeflińska
19-04-03 07:20:04