X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony
Japońskie noże
Zen-Sation marki Chroma
Opracowanie: www.smakprostoty.pl
Źródło: www.smakprostoty.pl

Japońskie noże i swojskie smaki

Kuchnia polska od pewnego czasu upodobała sobie japońskie noże. Co cieszy, te niesłychanie piękne, bardzo ostre, mistyczne noże pozwalają lepiej zrozumieć istotę gotowania. Faktem jest, że ten, kto kroi doskonałym nożem, zaczyna doceniać subtelności i niuanse smaków, które – między innymi – dzięki nożom powstają. Twierdzimy, że nóż wpływa na smak potrawy gdyż jest dyrygentem całej symfonii smaków i zapachów, które składają się na przygotowywany posiłek. Im lepsze ostrze, im doskonalsza stal, z którego został wykonany nóż, im wygodniejsza rękojeść, tym gotowanie staje się milsze i radośniejsze.
noże
Opracowanie: Chroma
Źródło: http://www.smakprostoty.pl/index/1/36/6/chroma__type_301/id

Drapieżne instynkty kuchennych rekinów

Rekin nigdy nie śpi. Jest niezwykle czujny, zawsze gotowy, by zaatakować. Ma węch absolutny. I ostre jak śmiercionośne brzytwy zęby. To drapieżnik z jednej strony przerażający, z drugiej dogłębnie fascynujący człowieka. Wrzecionowaty, niewyobrażalnie charakterystyczny kształt tego głębinowego mordercy współczesność przeniosła na ultranowoczesne, ostre jak rekinie zęby i do złudzenia do niego podobne noże.
Kamień do ostrzenia tępych noży i naprawiania ostrza Taidea
Opracowanie: Taidea
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Jak dobrać kamienie ceramiczne do ostrzenia japońskich noży

Japońskie noże kuchenne ostrzy się na stworzonych specjalnie do tego celu kamieniach ceramicznych, które pozwalają przywrócić ostrość całej długości klingi. O ile sama technika ostrzenia nie stanowi już dla wielu kłopotu, o tyle sam dobór kamienia bywa nadal problematyczny.
Nóż japoński do sushi
Opracowanie: Chroma
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Japońskie noże do sushi i sashimi – mały leksykon dla laików, cz. 2

Sztuka kulinarna Japonii wiąże się niemal organicznie z morzami i oceanami, a ściślej rzecz ujmując, z ich mieszkańcami. Upodobanie do ryb i owoców morza wymusiło stworzenie specjalnych, ultaostych, długich noży o smukłych klingach.
Nóż japoński Deba
Opracowanie: Chroma
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Japońskie noże do ryb, Deba - mały leksykon noży dla laików, cz. 1

Kultywowana przez Japończyków – mistrzów kuchni – ryba, której odmian znają nieskończoną wręcz ilość, wymusiła na mistrzach kowalstwa, już wiele wieków temu, powstanie specjalistycznego noża o intrygującym kształcie – noża Deba. To jeden z wielu znanych w historii kulinariów przypadków, gdy nóż powstał na swoiste „zamówienie” danego typu kuchni.
nóż japoński
Opracowanie: Tojiro
Źródło: SmakProstoty.pl

Szlachectwo japońskiego noża

Niektóre japońskie noże są wyjątkowo szlachetne. I słowo to można rozumieć wielorako. Są skrajnie orientalne, należą do najwyższej, uświetnionej tradycją, ortodoksyjnej kasty, która nigdy nie zhańbiła się mezaliansami z Europą. Noże Deba, czy Yanagi Sashimi, zwane też Yanagibą z serii Aogami i Aogami Damast, stworzone przez markę Tojiro, od wieków są niezmienne.
blok na noże
Opracowanie: Nas Troje
Źródło: Masahiro

Magnetyczny Shogun

Czasy shogunów nie zginęły w mrokach dziejów, bo kultywuje je… współczesna kuchnia. Japonia zaczyna panować w europejskiej świadomości, domu i kuchni całkiem niepodzielnie. Prawie każdy wie, co to sushi, sake, czy sashmimi. Wielu degustuje obiad, posługując się z wprawą pałeczkami. Jeszcze większe grono kroi niewyobrażalnie ostrymi japońskimi nożami, ostrzy na japońskich kamieniach ceramicznych, zaopatruje się w orientalne naczynia.
noże japońskie
Opracowanie: Chroma
Źródło: http://www.smakprostoty.pl/index/1/36/4/chroma__haiku/id

Japonia w nożu ukryta

Japonii poznać prawdziwie się nie da i chyba dlatego jest tak niezwykle fascynująca. Przyciąga swoją wyjątkowością, tradycją, odmienną kulturą, specyficznym sposobem życia, filozofią, umiłowaniem harmonii i… mistrzostwem noży...
Japońskie noże Chroma
Opracowanie: SmakProstoty.pl
Źródło: SmakProstoty.pl

Co laik powinien wiedzieć o japońskich nożach?

Japońskie noże są tak różne od tradycyjnych, znanych Europejczykowi noży, jak różna jest kultura Japonii od rodzimych nam zwyczajów. W Japonii szanuje się nóż, gdyż jego historia sięga tysiącleci wstecz. W Polsce nadal nóż traktuje się jako całkiem pospolity sprzęt do krojenia.