X
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Menu strony
Zaparzacze
kubki
Opracowanie: Gift Collection
Źródło: www.pieknowdomu.pl

Kubek dla każdego

Duży, porcelanowy kubek to niezbędna rzecz, którą musi posiadać miłośnik kawy, herbaty, kakao, czy gorącej czekolady. Uchwyt dopasowany do ręki, pojemność dostosowana do naszych potrzeb i ciekawa aplikacja to cechy, które decydują o wyborze naczynia. W szerokiej ofercie kubków marki Gift Collection każdy z łatwością będzie mógł znaleźć ten wymarzony i odpowiedni.
Imbryk do herbaty
Opracowanie: Blomus
Źródło: Blomus

Czas herbacianej, kształtnej przyjemności

Jesienno-zimowy czas tradycyjnie kojarzy się z parującą filiżanką aromatycznej, ze znawstwem parzonej herbaty. By rytuał przygotowywania pachnącego Orientem naparu był dopełniony i prawdziwie cieszył zmysły, trzeba odbyć go w towarzystwie wyjątkowej, herbacianej zastawy...
filiżanki
Opracowanie: MENU
Źródło: MENU

Kawowe ostre kąty

Świat współczesnego, kawowego designu przyjął w swoje szerokie objęcia nową propozycję duńskiej marki MENU. Propozycję o tyle niezwykłą, że charakteryzującą się nowoczesnym, bo ostro-agresywnym image’em...
ekspres i filiżanki
Opracowanie: Presso i Rosendahl
Źródło: www.SmakProstoty.pl

Never Ending Coffee

Nigdy nie kończąca się opowieść o kawie, aromacie „małej czarnej”, włoskim espresso o wybuchowym temperamencie, puszyście spienionym cappuccino i milionach kawowych odsłon dla miłośników goryczki tego najbardziej ulubionego na świecie napoju .
zaparzacze
Opracowanie: Bodum
Źródło: Bodum

Herbata z akcentem na trzy imbryki

To, w czym parzy się herbatę, ma niebagatelne znaczenie dla jej właściwości, aromatu i duszy, która rozgrzewa serca. Jednym z chętnie stosowanych materiałów jest odporne na wysokie temperatury borosilikonowe, hartowane szkło, z którego szwajcarska marka Bodum tworzy swoje niebywałe w formach zaparzacze do herbaty...
zaparzacz dzbanek Bodum
Opracowanie: Bodum

Jeżowy rycerzyk nie traci zimnej krwi

Lato, dręczące piekielnym upałem, stara się pokazać człowiekowi, że na pewne sprawy zupełnie nie ma wpływu. Ludzkość jednak, nie w ciemię bita, stara się na wszystkie sposoby przechytrzyć naturę. I raz po raz powołuje do istnienia przedmioty, które pomagają uprzyjemnić życie. Do tej grupy należą niewątpliwie termoszklanki i termodzbanki.
cafeterie
Opracowanie: Stelton

Futurystyczna forma kawy

Można przypuszczać, że świat odkrył już wszystkie możliwe gatunki kawy. Ale na pewno nie odkrył jeszcze wszelkich form, które kawa może przybrać. Zaparza się ją w tradycyjnych dzbankach, wymyślnych cafeteriach, przechowuje w subtelnie wyglądających termosach. Ale i człowiek i kawa oniemieli z zachwytu, oglądając powstały w 2007 roku arcyoryginalny, kosmiczny i nie pozostawiający złudzeń co do doskonałej funkcjonalności projekt współpracującej z duńską firmą Stelton grupy Designit.
imbryk
Opracowanie: BODUM
Źródło: www.smakprostoty.pl

Herbata na czterech nóżkach, w spodenkach i czapce

Herbata, uosobiona, wyposażona w nóżki, lubi się przebierać. Znalazła, najwyraźniej, upodobanie w tym, co do niedawna było ludzką domeną.
Szwajcarska marka Bodum, specjalista z zakresu parzenia kawy i herbaty, raz po raz zachwyca swoich wielbicieli pomysłowymi imbrykami o intrygująco-zabawnej konstrukcji. Tym razem – przed Państwem herbata na czterech nóżkach, w spodenkach i czapce...
dzbanki
Opracowanie: Arne Jacobsen
Źródło: Stelton

Odświeżona nieśmiertelność

Pytanie – czy można udoskonalić to, co doskonałe? Czy można zmienić coś, co stało się ikoną designu ostatnich dziesięcioleci? Słowem – czy da się odświeżyć nieśmiertelność form uznanych za genialne? Wedle doświadczeń duńskiej marki Stelton jest to nie tylko możliwe, ale i efektowne.
dzbanki i zaparzacze
Opracowanie: Arne Jacobsen
Źródło: Stelton

Odświeżona nieśmiertelność

Pytanie – czy można udoskonalić to, co doskonałe? Czy można zmienić coś, co stało się ikoną designu ostatnich dziesięcioleci? Słowem – czy da się odświeżyć nieśmiertelność form uznanych za genialne?
1 2